رشد چشمگیر شرکت های دانش بنیان در حوزه صنایع نرم

رشد-چشمگیر-شرکت-های-دانش-بنیان-در-حوزه-صنایع-نرم
کد خبر : 399
طی سه سال گذشته شرکت های خلاق دانش بنیان نوپا در حوزه صنایع نرم و فرهنگی رشد چشمگیری داشته اند که هم اکنون گزارشی از توسعه زیست بوم ها توسط این شرکت ها تهیه شده است .

به گزارش سیناپرس فارس ، صنایع دستی، گردشگری، تولید محتوای صوتی و تصویری، گیاهان دارویی و طب سنتی، هنرهای تجسمی، مد و پوشاک، اسباب بازی و طراحی و معماری برخی از این شرکت های دانش بنیان نوپا هستند . 

در سال 97 تعداد 296 شرکت خلاق در کشور فعال بودند که با اقدامات حمایتی و ارائه تسهیلات اکنون بیش از 1350شرکت خلاق در کشور فعالیت می ‌کنند؛ رشدی چشمگیر در 3 سال . همچنین در این آمار به مبادی شرکت های خلاق نیز اشاره شده است. در سال 97 تعداد آنها 45 عدد بود و اکنون به 101 رسیده است.

برای نمایش آمار استانی شرکت های خلاق نیز در نقشه ای از ایران تعداد و پراکندگی آنها آورده شده است. بر اساس این آمار تهران با تعداد 780 شرکت خلاق فعال در صدر قرار دارد. پس از آن نیز استان های اصفهان، خراسان رضوی و یزد قرار دارند.

در بخش بعدی خدمات ارائه شده به شرکت های خلاق به تفکیک نوع خدمت و حمایت انجام شده را مشاهده می کنیم. خدمات و حمایت هایی که هریک گامی برای توسعه محصولات خلاق و رشد این شرکت ها است. خماتی چون تامین مالی، توانمندسازی و نظام وظیفه، تبلیغات و تسهیل فضای کسب و کار.

بررسی اقدامات ترویجی برنامهتوسعه زیست بوم شرکت های خلاق بخش بعدی است که در این گزارش به آن پرداخته شده است. از برنامه های تلویزیونی متنوع همچون خلاق شو گرفته تا تبلیغات در فضای مجازی.

اما در بخش آخر این گزارش نیز آماری از خانه های خلاق و نوآوری آمده است. بازیگرانی جدید در زیست بوم صنایع خلاق که زمینه را برای فعالیت جوانان در حوزه های مختلف صنایع فرهنگی و خلاق در استان های مختلف فراهم می کنند. در حال حاضر 64 خانه خلاق در استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همدان، یزد، قزوین، گیلان، سیستان و بلوچستان، قم، کردستان، اهواز و بوشهر فعال یا در دست ایجاد هستند .

 

منبع : معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری