کشف راز کتیبه هزار و هشتصد ساله گوردخمه

کشف-راز-کتیبه-هزار-و-هشتصد-ساله-گوردخمه
کد خبر : 2047
سینا پرس : شماری از باستان‌شناسان پس از تحقیق بر روی یک کتیبه متعلق به حدود ۱۸۰۰ سال پیش که از گوردخمه‌ای در «شهر مردگان» به دست آمده بود، توانستند آن را رمزگشایی کنند.

به گزارش سینا پرس فارس، به گفته پژوهشگران، این نوشته یک نفرین باستانی است که برای دور نگه داشتن سارقین قبر کاربرد داشته و فرد متوفی با درج نفرین در ورودی مقبره، به کسی که می‌خواسته قبر او را باز کند پیشاپیش هشدار داده است.

در این کتیبه آمده است: یعقوب نوآئین هر کسی که این قبر را باز کند نفرین می‌کند. بنابراین هیچ کس آن را باز نکند. او ۶۰ سال داشت.
محققان می‌گویند جمله آخر این نفرین به یک سبک دیگر نوشته شده و ممکن است پس از مرگ وی توسط بستگان او به کتیبه اضافه شده باشند.

این کتیبه قرمزرنگ و هشت خطی در درون مقبره کشف‌شده قرار داشت و درست روبه‌روی در ورودی، به یک تخته سنگ تکیه داده شده بود. کتیبه نفرین که به زبان یونانی نوشته شده، اولین کتیبه مدفونی است که در ۶۵ سال گذشته در گوردخمه‌های بیت شِعَریم یافت می‌شود. این همچنین نخستین کتیبه‌ای است که نشان می‌دهد فرد متوفی تغییر مذهب داده بوده است.

محققان می‌گویند كتیبه‌هایی كه در آن‌ها اشاره به تغییر مذهب فرد متوفی شده کمیاب هستتد و مواردی كه قبلاً كشف شده‌اند بیشتر به دوره معبد دوم یا دوره اولیه امپراتوری روم تعلق داشته‌اند.

گزارش: محمدرضا قشقایی زاده