همنشینی ماه و سیاره مریخ

کد خبر : 839 جمعه 10 دی 1400 - 12:23:23

کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان استان فارس اعلام کردند در ساعت ۲۳:۴۳ دقیقه، مورخ ۱۰/۱۰/۱۴۰۰ ماه ۲۷ روزه با جدایی زاویه‌ای ۵۶ دقیقه قوسی از جنوب مریخ عبور می‌کند.

یکی از کارشناسان رصدخانه شهرستان لارستان در گفت‌وگو با خبرنگار سینا پرس فارس اظهار کرد: پدیده‌های جذاب نجومی مانند گرفتگی‌ها و اختفاها با توجه به تغییرات زاویه بین ماه و سیارها نسبت به دایره البروج رخ می‌دهد. خورشید گرفتگی نوعی اختفا است که در آن ماه از مقابل خورشید عبور می‌کند و باعث اختفای خورشید در پشت خود می‌شود.

این کارشناس رصدخانه ادامه داد: جمعه شب به تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۱۴۰۰  ماه از مقابل مریخ می‌گذرد و اختفا اتفاق می‌افتد. این پدیده جذاب از بخش‌هایی از استرالیا، جنوبی‌ترین مناطق آمریکای جنوبی و قطب جنوب قابل مشاهده است. اختفا به این معنا است که فاصله زاویه‌ای سیاره مریخ با ماه به حدی کم می‌شود که ناظر زمینی سیاره را برای لحظاتی نمی‌بیند. البته این پدیده ظاهری است و فقط ساکنین بخشی از کره زمین پنهان شدن سیاره صبح در پشت ماه را می‌توانند مشاهده کنند.

ایشان افزود: از آنجایی که ماه بسیار نزدیک‌تر از سایر اجرام آسمانی به زمین است، موقعیت دقیق آن در آسمان بسته به موقعیت دقیق شما در زمین به دلیل اختلاف منظر آن متفاوت است. موقعیت ماه از دو نقطه در دو طرف مقابل زمین تا دو درجه یا چهار برابر قطر ماه کامل متفاوت است؛ این بدان معنا است که اگر ماه در حال عبور از مقابل یک جرم خاص برای ناظری در یک طرف زمین باشد، در سمت دیگر زمین تا دو درجه دورتر از همان جرم ظاهر می‌شود. متأسفانه این پدیده جذاب از ایران قابل رصد نیست.

وی اضافه کرد: جمعه -۱۰ دی- ساعت ۲۳:۴۳ ماه ۲۷ روزه با جدایی زاویه‌ای ۵۶ دقیقه قوسی از جنوب مریخ عبور می‌کند؛ در واقع ماه و مریخ در موقعیت همنشینی قرار می‌گیرند. این دوجرم از موقعیت رصدخانه لارستان، سپیده دم شنبه قابل مشاهده خواهد بود و ساعت ۰۴:۴۷ یک ساعت و ۵۵ دقیقه قبل از خورشید طلوع می‌کنند و قبل از محو شدن از دید به ارتفاع ۱۷ درجه بالاتر از افق جنوب شرقی می‌رسد؛ سپیده دم حدود ساعت ۰۶:۲۶ است. قدر ماه منفی ۹.۷ و مریخ ۱.۵ است و هر دو در صورت فلکی مار افسای خواهند بود.

گزارش : سعید مطرودی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]