عضو اتاق بازرگانی فارس خواستار شد:

ارایه تسهیلات برای افزایش تولید فرش دستباف استان فارس

کد خبر : 379 چهارشنبه 24 شهریور 1400 - 16:37:15

فروغان گفت: موضوع اختصاص تسهیلات لازم جهت رونق و افزایش تولید فرش دستباف استان را با همکاری و همراهی سازمان صمت استان، مرکز ملی فرش ایران، سازمان جهاد کشاورزی فارس و دفتر هماهنگی استانداری فارس دنبال می کنیم.

به گزارش سیناپرس فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون تخصصی صادرات، واردات و گمرک این اتاق که با موضوع بررسی مسائل و مشکلات صادرکنندگان فرش دستباف استان با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: فرش یکی از بخش های مهم در هنر، فرهنگ، صنعت و اقتصاد فارس و کشور است به طوری که فرش از جمله نشان های تجاری کشور ایران است که در جهان معروف است اما متاسفانه در بخش فرش کشورمان معضلاتی وجود دارد که هویت فرش ایرانی را کمرنگ کرده است.

وی با اشاره به قدمت و ارزشمندی صنعت فرش به ویژه فرش دستبافت در استان فارس افزود: فارس یکی از استان هایی است که بیشترین و متنوع ترین و با کیفیت ترین فرش ها برخوردار است و به موجب رونق این صنعت در سالهای بسیاری در استان، اشتغالزایی خوبی در این بخش وجود داشت اما در حال حاضر اشتغالزایی در این حوزه دچار کاهش بسیار شدیدی در استان شده است.

فروغان اظهارداشت: یکی از دلایل کاهش روند تولید و صادرات فرش در فارس، وجود تشکل ها، اتحادیه ها و متولیان زیاد در این بخش است که موازی کاری و تداخل در تصمیم گیری ها به یک آسیب در این حوزه تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه فرش یکی از بخش های درآمد زا در صادرات کشور ما بوده و هم اینک صادرات این بخش با مشکلاتی روبرو است، می توان از مشکلات موجود در صادرات فرش را به دست و پاگیر بودن بخشنامه ها و قوانین، اخذ مالیات از فعالیت های قانونی، عدم توجه به کالای قاچاق در بازار و نرسیدن جایزه های صادراتی به تولید و صادرکنندگان واقعی اشاره کرد.

فروغان ادامه داد: جبران مالیات های کالاهای قاچاق از طریق بازرگانان شناسنامه دار صورت می گیرد که هزینه های هنگفتی متوجه تجار می شود و همچنین مصوبه هیات وزیران درخصوص بازگشت ارز در سال 97موجب شده مقوله صادرات در کشور قفل شود و واردات کالا از طریق قاچاق کالا افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در زنجیره تامین، تولید، بافندگان تا صادرات فرش استان فارس مشکلات قابل توجهی وجود دارد عنوان داشت: استان فارس در روند صنعت فرش در کشور پیشرو است اما عمده تولیدات فرش این استان در نهایت به نام تولیدات پایتخت ثبت می شود و بودجه و حمایت های دولتی به بخش های دیگر ارسال می شود.

فروغان با اشاره به احصا مشکلات بخش فرش استان تصریح کرد: مواردی از جمله مکاتبه با اتحادیه تعاونی های تولیدی روستایی فرش استان جهت معضلات بیمه ای بافندگان و افزایش درصد بیمه آنان، بررسی و اختصاص یارانه حمل هوایی و زمینی توسط سازمان توسعه تجارت و مرکز ملی فرش ایران، بررسی هزینه های سرباری جهت بافندگان فرش دستباف استان توسط دستگاههای مرتبط، بهره مندی از ظرفیتهای قانونی موجود در استان از جمله کارگروه رفع موانع تولید جهت حل موثر مشکلات در بخشهای مختلف استان، ممنوع شدن صادرات روناس و پشم جهت تامین مواد اولیه در تولید فرش دستباف داخل را با هدف کاهش مشکلات این بخش در دست پیگیری داریم.

در ادامه این جلسه محمد دانش نیا رئیس اداره توسعه تجارت خارجی سازمان صمت استان فارس نیز گفت: برخی از کالاها از جمله فرش در استان فارس مزیت های اقتصادی استان محسوب می شوند به طوری که فرش دستباف از دیر باز دارای کالای مزیت دار فارس بوده است و این رویه همچنان ادامه دار خواهد بود و سهم نسبتا زیادی در اشتغال استان فارس دارد.

وی افزود: یکی از دلایل کاهش روند تولید و صادرات فرش در فارس، وجود تشکل ها، اتحادیه ها و متولیان زیاد در این بخش است که موازی کاری و تداخل در تصمیم گیری ها به یک آسیب در این حوزه تبدیل شده است. فرش، کالایی است که هم به صورت متمرکز و غیرمتمرکز تولید می شود اما بازهم در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که عمدتا این آنها داخلی و بین المللی از جمله تحریم های بانکی است.

گزارش: سعیدرضا امیرآبادی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]