کشف دیوارهایی گچی متعلق به دوران هخامنشیان

کد خبر : 2463 پنج شنبه 13 مرداد 1401 - 12:57:25

تیمی از کاوشگران بین‌المللی در ترکیه به‌تازگی در روستایی به نام پرسوک در تپه‌های استان شرقی نیده این کشور، دیوارهایی گچی کشف کردند که متعلق به دوران هخامنشیان است و به دیوارهای تخت‌جمشید در شیراز شباهت زیادی دارد.

به گزارش سینا پرس فارس، سرپرست تیم کاوش، گفت  گروهی ۱۵ نفره از باستان‌شناسانی از کشورهای آمریکا، فرانسه و ایتالیا در حفاری‌های امسال ترکیه مشارکت داشتند و در تازه‌ترین کاوش‌ها، موفق شدند دیوارهای خشتی عصر آهن متعلق به قرن هفتم و هشتم قبل از میلاد را در منطقه کاپادوکیه کشف کنند.

این باستان‌شناس کشف سازه‌های جدید را بسیار بااهمیت خواند؛ زیرا اکنون تنها تعداد کمی از سازه‌های سنگی گچی ایرانی متعلق به دوران هخامنشیان باقی مانده است. او اعلام کرد که کار مرمت و حفاظت از دیوارها تا سال آینده انجام خواهد شد.

کلر برات توضیح داد که با استناد به تحقیقات باستان‌شناسی، دریافته‌اند دیوارهای نویافته در منطقه‌ای «فوق راهبردی» قرار داشتند که یک حاکم محلی آن را اشغال کرده بود. باستان‌شناسان هنگام عملیات حفاری، متوجه شدند که یک بار نیز رومی‌ها دیوارهای نویافته را محاصره کرده و آتش زده‌ بودند اما سپس، آن‌ها را مرمت کردند. برات و تیم او بر این باورند که منطقه کاپادوکیه، جایی که دیوارهای گچی را در آن یافته‌اند، نه به شکل مسالمت‌آمیز، بلکه در پی جنگی سخت، به اشغال رومی‌ها درآمد. نوع تخریب دیوارها نیز شدت حمله رومی‌ها را آشکار می‌کند. برات در مصاحبه‌اش با خبرگزاری آناتولی، تاکید کرد که دیوارهای پارسی نویافته همانند دیوارهای تخت ‌جمشید، قبرس و فلسطین‌اند.

کاپادوکیه که امروز یکی از جذاب‌ترین مناطق گردشگری‌ ترکیه برای علاقه‌مندان تفریح و تاریخ به شمار می‌رود، در مرکز آناتولی (ترکیه کنونی) واقع است. این محوطه باستانی که ۳۶ شهر زیرزمینی تاریخی در آن وجود دارد، در سال ۱۹۸۵، در فهرست میراث فرهنگی جهان در یونسکو ثبت شد. مورخان این سرزمین را مهد آمیزش فرهنگ‌ها و آیین‌های مختلف می‌دانند. این شهر اکنون به "سرزمین بالن‌ها" نیز شهرت دارد و سالانه گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

گزارش: محمدرضا قشقایی زاده

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]