مانسون چیست و چگونه عمل می کند

کد خبر : 2461 پنج شنبه 13 مرداد 1401 - 09:36:21

هر ساله در یک بازه زمانی مشخص، یک اتفاق خاص آب و هوایی در جنوب شرق آسیا اتفاق می افتد که حیات میلیونها انسان به آن گره خورده است.

به گزارش سینا پرس فارس، جریان مانسون (Monsoon)، که در ایران به نام بارانهای موسمی هم شناخته می شود از اواخر اردیبهشت ماه از  سری لانکا و بخشهای جنوبی هند شروع می شود و بتدریج به  سمت عرض های جغرافیایی بالاتر حرکت کرده و نهایتاَ در اوایل تیر ماه به پاکستان و نهایتاَ از حدود نیمه تیر بخش ضعیف شده آن به جنوب شرق ایران هم می رسد و بارندگی های مناسبی را در استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان , شرق فارس و جنوب کرمان باعث می شود.البته شدت و ضعف این سیستم در سال های مختلف ، متفاوت است و بیشترین اثر آن در ایران هم از قدیم الایام همان بادهای معروف به 120 روزه است که سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان را درگیر طوفان های شن می کند.
مانسون حجم بسیار عظیمی از رطوبت را از روی اقیانوس هند به شبه قاره هند و نواحی مجاور انتقال می دهد. بر خورد این حجم از رطوبت به رشته کوههای هیمالیا باعث بارندگی هایی در مقیاس بسیار بالا می شود که مردمان آن مناطق از قدیم روش زندگی و فعالیتهای اقتصادی خود مخصوصا در زمینه کشاورزی و دامداری را بر اساس آن تنظیم کرده اند و از این اتفاقات حداکثر استفاده را می کنند.
در سالهایی که شدت مانسون بیشتر باشد بخشهایی بیشتری از ایران ما هم تحت تاثیر قرار می گیرد والبته چون در ایران به عنوان یک اتفاق غیر مترقبه در نظر گرفته می شود معمولا آمادگی برای روبرو شدن با آن وجود ندارد و گاه باعث خسارات شدید می شود و نکته بسیار مهم و قابل توجه مخصوصاَ‌ برای مسئولین به خصوص در زمینه مکان یابی سکونتگاههای جدید برای نسل های آینده این است که با تغییرات اقلیمی و افزایش سالانه میانگین های دما به نظر می رسد کشور ما هم سال به سال ، بیشتر در معرض فعالیت مانسون قرار می گیرد و به عنوان یک پدافند غیر عامل در برابر خسارات ناشی از فعالیت این پدیده از حالا باید چاره اندیشی کرد که قطعاَ‌ در آینده خیلی دیر خواهد یود. البته امیدواریم تصمیم گیران کشور اساسا َ‌با این مفاهیم آشنا باشند
 در کشور هند  مردم تجربه 1000 میلی متر بارندگی در 24 ساعت را هم  دارند  و این در حالی است که گاهی در ایران با حدود 30 میلی متر بارندگی جانهای زیادی از دست می رود و مسئولین هم فقط با ابراز تاسف از کنار قضیه می گذرند. این را فقط ار این جهت ذکر کردم که مسئولین به خصوص در حوزه مدیریت بحران ،حجم احتمالی اتفاق را با آن چه که احتمالا در ذهنشان می چرخد مقایسه کنند.
امسال هم به نظر می رسد که جریان مانسون در حال پیشروی به نقاط مرکری ایران و شاید بخش های شمالی باشد ولی احتمالا در سال های بعد احتمال تشدید این پیشروی هم وجود دارد.
جریان مانسون یک حرکت رفت و برگشتی است و از اواخر مرداد شروع به عقب نشینی به سمت جنوب می کند و نهایتاَ‌در حدود آواخر آبان بخش های جنوبی هند هم از حوزه فعالیت آن خارج و فصل خشکی برای آن مناطق شروع می شود.

گزارش: محمدرضا قشقایی زاده

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]