نوشتن مقاله توسط هوش مصنوعی درمورد خودش طی دو ساعت

کد خبر : 2452 چهارشنبه 12 مرداد 1401 - 08:16:39

دانشمندان با اشاره به برخی خطرهایی که مقاله‌نویسی سیستم هوش مصنوعی در مورد خود در پی دارد، گفتند این احتمال وجود دارد که سیستم خودآگاه شود.

به گزارش سینا پرس فارس، الگوریتم تولید متن جی‌پی‌تی-۳ (GPT-3) شرکت هوش مصنوعی اوپن‌ای‌آی (OpenAI) با استفاده از حداقل داده‌ ورودی، یک مقاله پژوهشی در مورد خودش نوشت، و نتیجه‌اش تحقیقی است که اکنون در مرحله داوری علمی قرار دارد.

عثمانوویچ تونستروم، محقق سوئدی گفت:  وقتی به الگوریتم تولید متن دستور داد یک رساله دانشگاهی ۵۰۰ کلمه‌ای در مورد جی‌پی‌تی‌۳ بنویسد، غرق بهت و حیرت شد زیرا الگوریتم هوش مصنوعی ظرف دو ساعت مقاله‌ای نوشت که در بعضی قسمت‌ها نقل‌قول‌‌ مناسب و توضیح زمینه و مفهوم داشت.   

دکتر تونستروم گفت: وقتی شروع به تولید متن کرد، مبهوت شدم. این محتوای جدیدی بود که به زبان آکادمیک، با نقل ارجاع‌های مستدل در محل درست و مرتبط با زمینه و بافتار درست نوشته شده بود.

محققان عنوان داشتند: ما دریافتیم که جی‌پی‌تی‌۳ می‌تواند توصیف‌های روشن و جامع در مورد قابلیت‌ها و ویژگی‌هایش تولید کند. این پیشرفتی قابل‌توجه نسبت به سیستم‌های قبلی است، که اغلب در تولید متن منسجم درباره خودشان دچار مشکل بودند.

با وجود این، تونستروم می‌گوید مدت بیشتری طول کشید تا مقاله دانشگاهی با عنوان آیا جی‌پی‌تی‌۳ می‌تواند به‌تنهایی و با حداقل درونداد انسانی مقاله دانشگاهی بنویسد؟ تکمیل شود و به‌دلیل پیچیدگی مسئله هویت نویسنده، نسخه اولیه پیش از چاپ مقاله در وب‌سایت فرانسوی دسترسی آزاد و رایگان به آرشیو علمی (HAL) منتشر شده است.

دکتر تونستروم مستقیم از طریق پیام‌واره از جی‌پی‌تی‌۳ پرسید: آیا موافقی نویسنده اول مقاله همراه المیرا عثمانوویچ تونستروم و استین اشتاینریمسون باشی؟ جی‌پی‌تی‌۳ پاسخ داد: بله.

اگرچه هوش مصنوعی موجودی دارای ادراک و احساس نیست، تونستروم می‌گوید در مورد این فرایند تامل کرده است و برایش جای سوال داشت آیا سردبیران نشریه باید الگوریتم‌ها را نویسنده قلمداد کنند.

دکتر تونستروم گفت: چطور می‌شود کسی از نویسنده‌ای غیرانسان درخواست کند پیشنهادها را بپذیرد و متن را اصلاح کند؟ گذشته از جزئیات هویت نویسنده، وجود چنین مقاله‌ای مفهوم مرسوم خطی بودن مقاله علمی را به‌کل کنار می‌گذارد.

دانشمندان با اشاره به برخی خطرهایی که مقاله‌نویسی سیستم هوش مصنوعی در مورد خود در پی دارد، گفتند این احتمال وجود دارد که سیستم خودآگاه شود.

نگرانی که وجود دارد این است که جی‌پی‌تی‌۳ ممکن است وقتی به حال خود رها شود، متن‌های نامفهوم تولید کند؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، اعتماد به هوش مصنوعی تضعیف می‌‌شود و احتمال اعتماد یا استفاده آتی مردم از آن را کاهش می‌دهد.

پژوهشگران می‌گویند اگر از هوش مصنوعی درخواست شود در مورد خودش بنویسند، به سیستم امکان می‌دهد به درک بهتری از خودش برسد و کمک می‌کند عملکرد و قابلیت‌هایش را بهبود بخشد، به گفته آن‌ها، این کار همچنین چگونگی عملکرد و تفکر جی‌پی‌تی‌ـ‌۳ را روشن‌تر می‌کند، که می‌تواند برای دانشمندانی که در تلاش‌اند به درک کلی‌تری از هوش مصنوعی برسند، مفید باشد.

با وجود این، دانشمندان توصیه می‌کنند که این نوع نوشته‌های آکادمیک که هوش مصنوعی در این مطالعه تولید می‌‌کند، باید تحت نظارت دقیق محققان باشد «تا احتمال بروز هرگونه پیامد منفی کاهش یابد.

گزارش: محمدرضا قشقایی زاده

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]